Najem auta, krok po kroku – jakim sposobem funkcjonuje wypożyczalnia samochodów?

Aby wynająć auto bez zbędnych niedogodności trzeba trzymać się procedur zawartych na stronach bądź też formularzach pozyskanych w siedzibach firm. Pierwszym krokiem przeważnie jest oszacowanie czy dana klasa i model samochodu, jaki nas interesuje jest osiągalny w terminie w jakim planujemy wypożyczyć auto. Jeśli auto jest dostępne, firma na samym początku pragnie żeby zadeklarować miejsce oraz godzinę odbioru jak i oddania auta. Z niektórymi wypożyczalniami wolno na oddanie wozu umówić się też telefonicznie.

Możemy spotkać się z jednostkami jakie przy zamówieniach internetowych czy też telefonicznych będą pragnęły zaliczki płatnej z góry za złożenie zamówienia. Kiedy pojazd podstawiany jest w wyznaczone przez nas miejsce podpisana jest umowa z przedstawicielem firmy. Jeżeli natomiast odbieramy samochód z siedziby firmy, umowa podpisywana jest na miejscu. Na zakończenie, gdy zwracamy samochód w umówionym dniu oraz miejscu następuje wspólne spisanie protokołu oświadczającego stan samochodu. Jeżeli chcesz wynająć auto sportowe, zobacz na wypożyczalnia samochodów sportowych Kraków. Nie każdy zna się na prawie.

Podczas najmu auta będziemy parafować umowę zawartą pomiędzy nami a wypożyczalnią. Przed podpisaniem umowy należy ją oczywiście całkowicie przeczytać. Powinno się także wiedzieć co powinna zawierać taka umowa. Należałoby zwrócić uwagę czy zostały jasno określone podmioty umowy. Trzeba nie zapominać, że osoby fizyczne prowadzące aktywność gospodarczą muszą podać jej nazwę a w przypadku spółek należy domagać się nazwy oraz adresu spółki, numeru wpisu do KRS i osoby upoważnionej do jej reprezentacji.

Drugim ważnym aspektem jest porządnie sprecyzowany budynek wynajmu – w tym przypadku jest to auto. Po za podstawowymi informacjami o samochodzie powinny się tam odkryć także informacje o numerze nadwozia oraz VIN. Musi być wiadomo, że w umowie chodzi o ten samochód a nie inny. Na umowie muszą się znajdować wszystkie postanowienia tj. wszystkie terminy, przeznaczenie samochodu i klarownie sformułowane obowiązki najemcy oraz wynajmującego. Odpowiednio jest tez się zameldować z taką umową do prawnika, aby dowiedzieć się czegoś więcej.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY