Na jakich zasadach można aktualnie podróżować do Stanów Zjednoczonych

Osoby nieco starsze z pewnością będą pamiętać emocje związane z ubieganiem się o uzyskanie wizy do Stanów. Do wizyty u konsula należało się bardzo dobrze przygotować, a i tak nikt nie miał żadnej pewności, że otrzyma się takie pozwolenie, gdyż niejednokrotnie zdarzały się odmowy bez żadnego uzasadnienia.

Aktualnie sytuacja wygląda dużo lepiej. Kilka lat temu Polska spełniła konieczne warunki na to, aby zostać dopuszczonym do ruchu bezwizowego i od tego czasu osoby lecące w medycznym lub turystycznym celu mogą to zrobić na podstawie procedury uproszczonej.

W tym celu niezbędne będzie zarejestrowanie formularza esta do stanów. Formularz ten posiada wszystkie niezbędne dane osobowe, cel wyjazdu oraz, co jest bardzo istotne, numer paszportu wyposażonego w elektroniczny chip. Ogólny koszt złożenia takiego wniosku nie należy do wysokich, bo jest to zaledwie czternaście dolarów, a uzyskane pozwolenie pozwala na wielokrotny wjazd na obszar USA przez równe dwa lata. Po skończeniu tego okresu należy ponownie wypełnić wniosek.

Trzeba pamiętać, że pozwolenie umożliwia wyłącznie pobyt w celu medycznym lub turystycznym. Jeśli ktoś planuje się uczyć lub pracować, to musi wystąpić o wydanie wizy. Ta metoda jest także przewidziana dla osób, jakim przydarzyła się odmowa w ESTA, również one będą się musiały umówić na wizytę z konsulem. Decydując się na podróż pamiętać należy o jednej ważnej rzeczy. Przetworzenie całego formularza i zgoda na wjazd czasami będzie trwać 72 godziny, tak więc należy się za tę formalność zabrać odpowiednio wcześnie.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY